Pimapen PVC Pencerelerin Temizliği

PİMAPEN‘in saymakla bitmeyen avantajlarının yanında birkaç noktaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pencerenin İnşaat Aşamasında Korunması ve Temizliği

Pencerelerin kirlenmesinin kaçınılmaz olduğu her türlü çalışma esnasında (örneğin; sıva, boya, beton işleri vs.) pencerenin tamamı mutlaka bir boyacı folyosu (maskeleme bandı) ile kapatılmalıdır. Her türlü, özellikle de harç ve inşaat malzemelerinden kaynaklanan kirlenmeler kazınmadan hemen temizlenmelidir. Aksi takdirde bu maddeler profil ve cam yüzeyinin özelliğini bozarak matlaşmasına sebep olacaktır.

Pencerenin yakınında ısı kaynaklı aletlerle (kaynak makinası v.s.) çalışmayınız. Bunlar pencere çerçevesinde ve camda tamiri mümkün olmayan hasarlara sebebiyet verebilirler. Pencerelerinizin su tahliyesini sağlayan kanalları, inşaat işleriniz sona erdikten sonra elektrikli süpürgenin sivri ucu yardımı ile ardından da nemli bir bezle temizleyiniz. Su tahliye deliğinin tıkanmamış olmasına özen gösteriniz. Bunların, zaman zaman temizlenerek açık tutulması daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu işlerle birlikte profil koruma bantlarını ve camdaki üretici çıkartmalarını temizleyiniz.

Pencerenin ilk temizliği bol su ile yapılmalıdır. Aksi takdirde yapışıp kalmış olan toz ve kum tanecikleri yüzeyde çizikler oluşturabilir.

Pencere üzerindeki koruyucu bantlar; pencerenin montaj işlemi bittikten sonra sökülmelidir. Eğer binada inşaat işleri devam ediyorsa (sıva, boya, badana v.s.) pencere yüzeylerinin zarar görmemesi için koruyucu bantlar inşaat bitene kadar sökülmemelidir. Bantlar uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığında pencere yüzeyine kaynayacaktır. Bu durumda, sıcak hava üfleyen (saç kurutma makinası v.s.) bir ısıtıcı yaklaşık 1 dakika koruyucu bandın üzerine 10-15 cm mesafeden tutulmalı ve soğumadan çekilerek çıkartılmalıdır.

Koruma bantlarını uzun süre güneş ışınlarına maruz bırakmayınız.

Pencerelerin Periyodik Temizlenmesi

Çevremizdeki kimyasal tesisler (fabrikalar, rafineriler, atık su arıtma tesisleri vb.), kirli dereler, niteliksiz kömür kullanan konut ve kuruluşların bacalarından çıkan çeşitli gazlar, is, duman, toz, buhar vs. hava kirliliğini oluşturmaktadır. Özellikle kış aylarında ve gittikçe artan oranda, dairelerin dış duvarlarının iç taraflarında, mobilyaların arkalarında, nemli alanlar ve küf lekeleri görülür. Daha ilerlemiş safhalarda ise hızla yayılan küf mantarları oluşur ve bir küf kokusu yayılır. Dairenizin içindeki ortam şartlarından (sobalı veya kaloriferli olması, yemek pişirme, çamaşır-bulaşık yıkama, kurutma, banyodan yayılan su buharı, insanın kendisi, yetiştirdiğimiz çiçekler v.b. etkenlerden) oluşan nem, soğuk mekan ve yüzeylerde birikerek özellikle ısı izolasyonu iyi olmayan dış duvarların iç taraflarında, kolon ve kirişlerde, içerdeki soğuk yüzeyli eşyalarınızda kirlenme, küflenme, benek şeklinde lekeler gibi kötü görüntüler olarak ortaya çıkar. Yukarıda saydığımız iç ve dış olumsuz etkenler diğer etkileyici faktörlerle (güneş, oksijen, su) birleşerek pencere üzerinde kirlenmelere neden olabilmektedir. (Bu durum her türlü pencerelerde görülebilmektedir.) Kirlenme, pencerenizin iç yüzeyinde olabileceği gibi dış yüzeyinde de olabilir. Kirlenme sıklığı ve oranı bölgeden bölgeye, binadan binaya, mekandan mekana, odadan odaya değişebilir veya hiç olmayabilir. Çok uzun sürede olabileceği gibi çok kısa sürede de görülebilir. Bunlar tamamen dış etkenlere bağlıdır.

Pencerelerin normal temizliğinde aşındırıcı içermeyen sıvı veya krem deterjanlar kullanılmalı, temizleme işlemi beyaz yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Pencerenin iç ve dış yüzeyi deterjanla ıslatılmış bezle camın silinmesi gibi birkaç kez sürülerek yapılmalı ve ardından bastırmadan kurulanmalıdır. Pencerelerin dış etkenlerden alacakları zararı en aza indirgemek için, pencere iç ve dış yüzeyleri ortalama 15 günlük periyotlarla temizlenmelidir. Temizleme işlemi ne kadar geciktirilirse pencerenin temizlenmesi o kadar zorlaşmakta ve üzerindeki olumsuz durum hava kirliliğine bağlı olarak artmaktadır.

Pencerelerin temizliğinde; aseton, metilen klorit , tiner , gaz yağı, benzin, motorin v.b. gibi solvent türü malzemeler Katı partiküller (parçacıklar) içeren toz, veya sıvı deterjanlar Temizlik teli, zımpara gibi çizecek malzemeler kullanmayınız!

Temizlik sırasında metal donanımın (ispanyolet, kilitleme parçası v.s.) su ve sabun ile temasından kaçınılmalı, teması halinde ise hemen kurulanmalıdır. Kirlenmenin yoğun olarak görüldüğü durumlarda, yüzey önce çamaşır suyu özellikleri içeren temizleyici ile silinmelidir. Beyaz temiz bir bez, çamaşır suyu ile ıslatılmalı ve kirli yüzeylerden birkaç kez geçirilerek ovulmalıdır. Kirlenme giderildiğinde pencere kurulanmalı , sonra pencerenin normal temizlik işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yapılmalıdır. Tüm işlemler bittikten sonra, kirlenmenin geciktirilmesi için, bir beze hafif sıvı deterjan dökülerek çok ince, ıslak bir tabaka bırakacak şekilde pencere yüzeyine tatbik edilmelidir. Bu son işlemden sonra yüzey kurulanmamalıdır. Kaplamalı ve boyalı PİMAPEN’lerin temizliği, sadece sıvı deterjan ve nemlendirilmiş bez ile, fazla bastırmadan, yüzeydeki tozu alacak şekilde bir-iki kez silinerek yapılmalıdır.

Camların Temizlenmesi

En iyi şekilde sıcak su ve temiz bir bez ile yapılır. Camlar çok kirli olduğunda suya biraz deterjan da katılabilir.

Dış yüzeyi özel kaplamalı çift camlar için (örneğin; güneşten korunma camları) özel temizleme talimatları geçerlidir. Bu talimatlara ihtiyacınız olması durumunda bayinizden yardım isteyebilirsiniz . Camların kullanımı esnasında aşındırıcı, kabartıcı bakım ve cila malzemelerinin kullanılması sakıncalıdır. Aynı şekilde, yüzeyde kazıma izleri oluşturacağından çizici araç ve jilet kullanılması da sakıncalıdır. Camlarınızla ilgili sorularınızı ve sorunlarınızı, yetkili cam üretici firmanıza bildirmenizi öneririz.

Sadece cam çıtaları değiştirilerek tek cam yerine çift cam takılabilir. Camınızı değiştirerek havalandırma profilini doğramalarınızda kullanabilirsiniz.

Pimapen PVC Pencerelerin Temizliği” hakkında 99 yorum

 1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Tadilat esnasında pencerelerime boya sürülmüş ve çıkaramıyorum.söylediklerinize bakılırsa temizlik teli,tiner,gaz yağı vs.kullanmamam gerekli.lütfen bunun başka bir yöntemi yok mu?Sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim.Teşekkürler…

  • Merhaba Reyhan Hanım,

   Öncelikle size geç geri dönüş yaptığımız için özür dileriz. Tadilat esnasında pencerelere sürülen boyanın çıkartılabilmesi için kullanılan özel ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar boyanın cinsine göre farklılık gösterebilmektedir.

   Boya cinsini ve tam olarak hangi bölgelere sürüldüğünü söyleyebilirseniz, size daha iyi cevap verebiliriz.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

  • Merhaba,
   Tadiilat esnasında pencere pvc lere yağlı boya sürülmüş.Bloğunuzda aseton vb maddeler kullanılmaması gerektiğini yazmışsınız.Yağlı boyayı nasıl çıkaracağım hususunda tavsiyelerinizi rica ediyorum.Teşekkürler,

 2. merhaba,yeni taşındığımız evin pencereleri nedendir bilmiyoruz fakat cift cam oldugundan 2 camın arasında lekeler bu lekeler nasıl temzilenir bilgilendirirseniz sevinirim hemen hemen her odanın 1 camında mevcut bu lekeler

 3. merhaba yeni taşındığım evimde temizlşk sırasında camlardaki lekeleri silerken camların çizildi bu çizikleri gidermek için yapabileceğim birşey varmı bana yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

 4. pvc pencerelerin temizliğini yaparken temizlik ürünleri kullandım.çıkmayan boyalar için selülozik tiner ile temizledim.şimdi temiz bez ile sildiğimizde tozlu gibi lekeler bırakıyor.lütfen bir çözüm .pvc renkli meşe renginde kahve gibi temzliği yaptık ama doğramalar toz lekeli gibi ..parlatıcımı kullanmalıyım.acil ilginize teşekkür ederim.

 5. Merhaba yeni eve tasiniyorum pimapenlerin kenarlarinda etiket yapustiricilari cikaramiyorum ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Sevil Hanım,

   Öncelikle sıcak su dökerek yumuşatmayı deneyebilir ve çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bir ikinci yöntem de saç kurutma makinesini uzaktan tutarak bu etiketleri genleştirmeyi sağlayabilirsiniz.

   Eğer etiketler çok uzun süre kaldıysa bunları çıkarmak biraz zor. Umarım önerdiğimiz yollarla sorununuzu çözebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 6. Merhabalar. Uzun zamandır kullanılmayan evimin pvc leri sararmış. Ne yaptıysam bir türlü temizleyemiyorum. Lütfen yardımcı olun.
  Teşekkürler……

 7. Ahşap görünümlü pimapenden boya lekelerini boya kalıntılarını nasıl temizleriz? beyaz pimapen bi nebze kolay anca renkli npimapenlerde ne yapabliriz. boyalar çıkmıyor. teşekkürler şimdiden.

 8. Merhabalar
  benim pvclerimin ustunde ince harc kalintisi var ve silmekte geçmiyor. Bu konuda ne yapabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Volkan Bey,

   Eğer harç normal kum ve çimento ile yapılmış ise ılık su ile çıkarabilirsiniz. Fakat değişik harçlar bulunmaktadır. Bu sebeple bize harcın çeşidi hakkında bilgi verirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 9. Yeni Bina.Ahşap görünümlü PVC.ler üzerinde Saten boya lekleri çıkrmak için SELLOZİK tiner önerildi.Bu malzeme DEFARMOSYON yaptı.PVC çilası nerde bulunur,kendim yapabilirmiyim? Buraların temizliğinde ne önerirsiniz? Sağolsun ostalar bayağı acemi iş çıkarmışlar. Teşkl.

 10. Slm

  Evin dis cephesi marshall boyasi ile boyandi, boyama esnasinda asap profilde boya var, bunu en kolay zarar vermeden nasil cikarta biliriz

    • Merhaba Serkan Bey,

     Yanlış anlaşılmadan dolayı özür dileriz. Boyanın cinsine göre kullanılan temizleme malzemeleri değişmektedir. Kullanılan boyanın en iyi nasıl temizleneceğini boyayı yapan kişiler söyleyebilir. Biz ancak bu temizlik malzemesinin doğramaya zarar verip vermeyeceğini söyleyebiliriz. Size tavsiyemiz; boyacınız tarafından önerilen temizleme malzemesini profilin görünmeyen ufak bir yerinde denemeniz. Bu şekilde profile zarar verir vermeyeceğini anlayabilirsiniz.

     Saygılarımızla,

     Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 11. Burada rastlamadim ama Amerikada Goo Gone adli bir ürün var ki hem etiket, bant, mum, sakız, ruj, pastel-mum boya vs şeyleri temizliyor. Bir kaç dolarlık bir ürün ama çok iş görüyor, neden buraya getirilmemiş tuhaf…

  • Merhaba Olcay Hanım,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu ürünün doğramaya zarar verip vermediğini bilemiyoruz. Bu nedenle, doğrama temizliğinde ve bantların sökülmesinde şu an için tavsiye edebileceğimiz bir ürün değildir.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 12. Merhaba;

  Evin iç ve dış cephesi sıvanırken camları korumadığımız için fazlasıyla harç lekeleri geldi. Spatula ila kaba harçları temizlerken camlarda çizilmeler meydana geldi. Acaba bunun kolay ve zararsız mir yöntemi var mıdır. Teşekkür ederim.
  Harç içeriği: Çimento, kireç ve kum

 13. merhaba
  evimin pencere camları mantolama yapılırken harç yapıştı bunları camı çizmeden çıkartmak için kullanabileceğim bir kimyasal madde varmıdır. teşekkürler

 14. Ahşap desenli pvc’lerdeki harç, kalekim vb kalıntıları ne yardımı ile çıkartabiliriz? Bazıları arap sabunu öneriyorlar. Ne dersiniz?

 15. Boydan boya sürgülü cift camlarım kiracı çıktıktan sonra gördüm ki dış taraftan çıkmayan beyaz bir bugu gibi puslu bir sıra leke var. Nasıl çıkar.

 16. Merabalar biz evi yenı aldık fakat pimapenlerin etıketlerı yarısı çıktı yarısı çıkmıyor bıcakla kazımayı denedım ama daha kötu oluyor nasıl kaldırabılırım etiketi uzun zamandır duruyor

  • Merhaba Sibel Hanım,

   Öncelikle sıcak su dökerek yumuşatmayı deneyebilir ve çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bir ikinci yöntem de saç kurutma makinesini uzaktan tutarak bu etiketleri genleştirmeyi sağlayabilirsiniz.

   Eğer etiketler çok uzun süre kaldıysa bunları çıkarmak biraz zor. Umarım önerdiğimiz yollarla sorununuzu çözebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 17. Merhaba benim evimin pvc camı önünde kağıt yanmış ve pvcnin alt tarafında yanık lekeleri oluşmuş plastikte az biraz erimiş bunları nasıl kapatabilirim tam olarak pvcnin alt kısmı mermerin bulunduğu yerin üst tarafı pvcnin taban kısmında var sadece o bölüm çıkarılıp değiştirilebiliyor mu ne yapmam gerekiyor?

 18. Benim çift camlar arasında puslanma ve su damlası şeklinde izler var. Dışarısı neredeyse gözükmüyor. Bunun gibi pencere camlarının değiştirilmeden bi şekilde onarılmasının bir yolu vardır diye düşünüyorum. Lütfen yardım. Deniz oturduğum yerden ayaklarımın altında gibi ama göremiyorum 🙁

  • Merhaba Koray Bey,

   Çift cam arasında puslanma ve su damlası var ise sorununuz buharlanmadan kaynaklanıyor olabilir. Pencerelerinizi yaptırdığınız bayiye danışıp garanti kapsamında işlem yapılıp yapılamayacağını sormanızı tavsiye ediyoruz. Camların değiştirilmeden onarılması mümkün değildir.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 19. iyi günler.benimde bir sorum olacak.ahşap desenli pimapen yaptırdım.ev tadilat oldu.sıva harcı,alçı,su bazlı boya bulaştırdılar ustalar sağolsunlar.nasıl temizleriz. teşekkürler. iyi çalışmalar.

 20. Merhabalar.
  evimde tadilat yapmak istiyorum beyaz renkli pvc pencerelerile birlikte panjur sistemi mevcut .Ancak bu beyaz rengi kahverengine çevirmek istiyorum boya ile bu mümkün mü panjurlar da boyanabilir mi?

 21. merhaba benim de bir sorum olacaktı. Banyoda yangn çıkmıştı pen kapı da lekeler kaldı nasıl geçer. Şimdiden tesekkür ederm.

 22. merhabalar
  pimapenlerin etrafındaki siyah lastiklerin vermiş olduğu lekeyi çamaşırlardan nasıl çıkarabiliriz? yardımcı olursanız sevinirim.

  iyi çalışmalar

 23. merhaba,
  binanın dış cephesi yapılırken pvc pencerelerime plastik dış cephe boyası sıçramış. Pvclerim beyaz değil ahşap renkli. Selülozik tinerle mi temizlemeliyim ? Birde pvc cilasını nasıl tedarik edebilirim

 24. Benim pimapen kapıya kiraci lavabo açıcı aşırı bulaşmış silmeye çıkmıyor nasıl çıkar..teşekkür

  • Merhaba Mahmut Bey,

   Lavabo açıcıların içinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı profilin tahrip olduğunu tahmin ediyoruz. Bu sebepten dolayı silme ile veya başka bir yöntemle çıkarmak mümkün değildir.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 25. Merhaba benim evimdeki pvc Ler beyaz renkli ve üzerleri pilastik boya ile fazlasıyla kirletilmis tamamen özensiz calışma sonucu bunları Zarar vermeden Nasıl temizleriz yardımcı olursanız sevinirim

 26. Merhaba benim pcv pencerelerimi yikiyom iz kaliyi bide siliyom yıkıyom pcv nin icine bazi lekeler var o lekeleri nasil cikara bikirim lutfen yardim edermisiniz simdiden tsk ederim

 27. Ahşap pimapenden dış cephe boyasi nasil çıkar. .deli olucam..ellerim parçalandı. daha üç tane cam var..camlar temiz pimapenden cephe boyası ile bulamamış, ,yardım lütfen. .

 28. Merhaba tatil donusu beyaz pimapenlerin uzeri toz kapliydi sildigimde kahve rengi ve mor renkleri almis.uzun sure temizlenmedigi icin acaba nasil eski halini alir temizledikten sonra gunes rengi acarmi acaba.

  • Merhaba,

   Önce yumuşak bir bez kullanarak arap sabunu ile silmeyi deneyebilirsiniz. Eğer istediğiniz sonucu alamazsanız pimapen pencerelerinizi gene yumuşak bir bez kullanarak cif ile de temizlemeyi deneyebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 29. merhaba,

  vizon kaplamalı pvclerimin üzerine boyacılar koruma bandı yapıştıdılar, işleri bitti ama bantlar sökülmüyor. Kaplamayı çıkartmasından korkuyorum sökerken. ne yapmalıyım?

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Ne tür bir bant olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kaplamayı kaldıracak kadar kuvvetli bir bant mı? Eğer bant uzun süre kaplamanın üstünde kaldıysa ve güneş sebebiyle kaplama ile birbirine iyice geçmişse bu durumda yapılabilecek birşey yok.

 30. Merhaba benim plastik pvc pencere kenarlarındaki siyah plastikten sürekli siyah leke bırakıyor ne yaptıysam geçmiyor. Bunun temizliği nasıl yapılır veya camlar değişmeden sadece lastikler değişir mi

 31. Merhaba benim pencerede yeni yapılan bina yüzünden sıva harcıyla nerdeyse kapandı temizlik için pencereyi komple sokmek istiyorum bu arada sürgülü pencere.nasıl sokebilecegimiz konusunda yardimci olursanız sevinirim iyi günler

  • Merhaba Özlem Hanım,

   Önce yumuşak bir bez kullanarak arap sabunu ile silmeyi deneyebilirsiniz. Eğer istediğiniz sonucu alamazsanız Pimapen pencerelerinizi gene yumuşak bir bez kullanarak cif ile de temizlemeyi deneyebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 32. yeni taşındıgımız evde temizlik yapılırken zımpara kullanılmış, bazı camlarda yogun cizik oluşmuş, bu cizikleri yok etnenin bir yolu varmıdır acaba. camlar cift cam pimapenli.
  teşekkúr ederim

 33. Merhabalar kiracisi olduğumuz evimizin camlarına soğuk geçirmemesi için kalın strafor koymustuk ama onlarda ilk güneşte inceldi ve beyaz pimapenin kenarlarını sarı ve turuncu lekeler yaptı cif denedim ama lekeler tamamen gitmiyor ev sahibim hoş karsilamayacktr hemen nasıl temizliyebilirim

 34. Merhaba, iki yıl önce taşındığımız sıfır sitenin (19 katlı) kuzey doğu cephesini gören tüm site camlarının neredeyse tümün de ve her camda güneş yanığı gibi büyük lekeler oluşmuştur. Bu lekeler hem evin dışında gelde evin içinde çok çirkin bir görüntü oluşmuştur. Bunun nedeni ne olabilir ne yapmamız gerekir. Lütfen bilgi verebilir misiniz?

 35. Merhabalar
  Yeni aldığınız evde pimapen montajlarından kalan ve kuruyan köpük lekeleri var ne yapmanız gerekiyor.

  • Merhaba Miray Hanım,

   Ilık su ve arap sabunu ile çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sonuç alamazsanız, çok zor durumlarda aseton ile çıkarmayı deneyebilirsiniz fakat asetonun kimyasal özelliği sebebiyle profil yüzeyinde aşınmaya sebep olabilir.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

  • Merhaba Bülent Bey,

   Öncelikle sıcak su dökerek yumuşatmayı deneyebilir ve çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bir ikinci yöntem de saç kurutma makinesini uzaktan tutarak bu etiketleri genleştirmeyi sağlayabilirsiniz.

   Eğer etiketler çok uzun süre kaldıysa bunları çıkarmak biraz zor. Umarım önerdiğimiz yollarla sorununuzu çözebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   Hatüpen Pencere Sistemleri A.Ş.

 36. Merhabalar, benim sorunum şu yeni taşındığımız evin pencereleri çok kotu durumda, pencerelerin üzerinde kirec gibi lekeler var ve ne yaptıysam çıkaramadım. Sirkeli su, limonlu su, limon tozu, bulasik parlatıcısı, çamaşır suyu, kirec sökücü, çamaşır yumuşatıcı hatta sentetik tineri bile denedim ama hiç biri sonuç vermedi ve galiba pencerelerim daha kötü duruma geldi, şimdi normal su ile bile silsem iz yapıyor, akşam bir sorun yok ama güneş pencereye vurunca çok kötü durumda gözüküyor. Ne yapmak lazım ne onerirsiniz acaba

 37. Merhabalar yeni evimizin pimapenleri siyah kapılar cam kenarları ve bir çok değişik boya kalıntıları var sıcak su tiner (çok küçük ) bir kısımda tiner denedik tavsiyeleri bir çoğunu uyguladık fakat hala cikartamadik birde siyah olduğu için çok fazla şey uygulamak istemedik. Ama inanılmaz derecede boyalar var ciddi göze batan büyüklükte tavsiye edebileceğiniz ürün varmı acaba

 38. Bulaşık teli ile temizlenen pvc çok çizilmiş bu ciziklere birşey yapılabilir mi pvc cilası işe yarar mı

 39. İyi günler benim pimapenlerimde beyaz nokta nokta boya lekeleri kaldı saf su ile silsemde hepsi çıkmıyor bunun için öneriniz nedir acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir